The Ahmednagar District Central Co-operative Bank ltd.

History

The main promoter of this bank is Shri Motilal Firodia, Dr. Mr. V. Nisal, M. P. Bora, C.K. Patil, L. B. Patil, V. D. Moosmade, J. V. Bankar, H.T. Shelke, K. V. Rohmare, Raosaheb, K. N. Dhanwate, H.K. Kale, P. J. Ambre and Hon. S. Ghule Patil submitted the proposal for registration of this bank on 3rd October 1957 as Ahmednagar District Central Co-op. Bank Ltd. Registered No. 24910/1957. The operations of the bank resumed on March 21, 1958 at Deviwada near the City Police Line in Ahmednagar.


On the Date 1. 5. 1958 of this auspicious occasion, the establishment of this bank was announced by Hon’ble Chief Minister Mr. Yashwarawaji Chavan. On the auspicious occasion of 1st May 1959, the entire credit transaction from Shikhar Bank was carried out and transferred to the bank. by auspicious hand of Hon'ble Hon'ble Minister of Co-operation, State of Mumbai Mr. Balasaheb Bharde.


A three-tier approach to agricultural credit was adopted. At the village level, it is the foundation of the Primary Agricultural Credit Institution, while it is the central link between state level Shikhar Sahakari Bank and the District Central Banks.


District Central Co-operative Banks are responsible for the organization, maintenance and credit of agricultural credit institutions in the district as well as credit for the production of agricultural commodities as well as the processing and sale of agricultural commodities. The District Bank acts as the apex body of primary agricultural institutions in the district by overseeing the credit supply in the district


On March 21, 1958 to 26. 1. 1963 Shri. Motilalji Kundanmalji Firodia acted as the Chairman and Mr. Karbhari Bhimaji Rohmare acted as the Vice-Chairman for the Bank.

Year

Hon’be Chairman

Hon’ble Vice-Chairman

1963-1964

Shri K. B. Rohamare

Shri. N. C. Avhad

1964-1965

Shri. S. Y. Patil

Shri. N. C. Avhad

1965-1966

Shri. B. S. Thorat

Shri. B. N. Deshmukh

1966-1968

Shri. B. S. Thorat

Shri. K. L. Wable

1968-1970

Shri. V. A. Vikhe Patil

Shri. B. S. Thorat

1970-1971

Shri K. B. Harde

Shri. V. K. Honde

1971-1972

Shri. V. A. Vikhe Patil

Shri. D. K. Bhagat

1972-1973

Shri. V. A. Vikhe Patil

Shri. G. B. Sole Patil

1973-1974

Shri. B. S. Thorat

Shri. K. R. Haral

1974-1977

Shri. B. S. Thorat

Shri. B. R. Patil

1977-1978

Shri. M. S. Ghule Patil

Dr. Shri. V. Nisal

1978-1979

Shri. M. S. Ghule Patil

Shri. B. M. Hande

1979-1980

Shri. D. S. Rohamare

Shri. G. B. Sole Patil

1980-1981

Shri. K. R. Haral

Shri. C. G. Mhaske Patil

1981-1984

Shri. B. M. Hande

Shri. R. K. Sable

1984-1985

Shri. R. K. Sable

Shri. N. R. Nawale

1985-1986

Shri. R. K. Sable

Shri. S. D. Pachpute

1986-1987

Shri. M. S. Ghule Patil

Shri. C. G. Mhaske Patil

1987-1988

Shri M. S. Ghule Patil

Shri. V. S. Shelke Patil

1988-1990

Shri M. S. Ghule Patil

Shri. S. N. Nagawade

1990-1991

Shri M. S. Ghule Patil

Shri. G. B. Sole Patil

1991-1992

Shri. M. D. Shelke Patil

Shri. P. H. Rupwate

1992-1993

Shri. A. U. Nimbalkar

Shri. B. M. Hande

1993-1995

Shri. Y. K. Gadakh Patil

Shri. G. G. Autade

1995-1997

Shri. B. S. Thorat

Shri. G. B. Sole Patil

1997-1999

Shri. B. S. Thorat

Shri. C. G. Mhaske Patil

1999-2002

Shri. Y. K. Gadadkh Patil

Shri. D. D. Pathare Patil

2002-2003

Shri. Y. K. Gadadkh Patil

Shri. R. A. Vikhe Patil

2003-2004

Shri. Y. K. Gadadkh Patil

Shri. B. S. Kolhe Patil

2004-2005

Shri. Y. K. Gadadkh Patil

Shri. S. K. Gaykar Patil

2005-2006

Shri. R. A. Vikhe Patil

Shri. S. K. Gaykar Patil

2006-2007

Shri. R. A. Vikhe Patil

Shri. Bapusaheb Deshmukh

2007-2008

Shri. Shankarrao Yashwantrao Gadhakh Patil

Shri. Sitaram Kondaji Gaykar Patil

2008-2009

Shri. Shivajirao Bhanudas Kardile

Shri. Rajiv Appasaheb Rajale

2009-2010

Shri. Pandurang Gamaji Abhang

Shri. Sampatrao Bansibhau Mhaske

2010-2011

Shri. Pandurang Gamaji Abhang

Shri. Sampatrao Bansibhau Mhaske

2011-2015

Shri. Bajirao Khanduji Khemnar Patil

Shri. Uday Gulabrao Shelke

2015-Till Date

Shri. Sitaram Kondaji Gaykar Patil

Shri. Ramdas Kashinath Wagh


Officers holding the position of Managing Director /Chief Executive Officer of the Bank

Duration Name Designation
1.5.1959 to 30.06.1963 Shri. D. A. Dharap Manager
1.7.1963 to 30.06.1967 Shri. G. M. Joshi Manager
1.07.1967 to 30.06.1982 Shri. G. K. Patil Manager
1.07.1982 to 24.10.1983 Shri. G. K. Patil Executive Director
25.10.1983 to 10.02.1986 Shri. Y. D. Bhandare Executive Director
11.02.1986 to 30.09.1990 Shri. G. K. Patil Executive Director
1.10.1990 to 31.07.1992 Shri. Y. D. Bhandare

Executive Director

1.08.1992 to 30.06.1994 Shri. B. G. Katore Executive Director
1.07.1994 to 31.12.2003 Shri. S. V. Sherkar Executive Director
1.01.2004 to 2007 Shri. R. D. Mantri Managing Director
2007 to 2012 Shri. K. T. Pawase Chief Executive Officer
2012 to 2014 Shri. P. B. Khisti Chief Executive Officer
2014 to Till Date Shri. R. L. Varpe Chief Executive Officer